wtorek, 8 października 2013

Żołnierze Wyklęci

Kiedyś (czytaj w PRLu) publikacje o nich [Żołnierzach Wyklętych] byłyby nie do pomyślenia, gdy już można było o takich myśleć - to ich po prostu nie było, nie słyszało się o nich, a nawet jeśli prawdopodobnie coś się ukazywało to osobiście w księgarniach nie spotkałam.

Temat niezwykle ciekawy i wciągający, przez dekady pomijany z różnych względów. Teraz przebojem wkracza tak do księgarń, jak też do programów telewizyjnych, filmów (np. projekt Pilecki, zainteresowanych odsyłam pod adres: http://projektpilecki.pl/), dyskusji tych mniej i bardziej medialnych.

Czyżby zapanowała nowa moda? Moim zdaniem - możliwe. Ale jeśli nawet to moda, to tym razem chwała owej modzie za to, mogę rzec, że nareszcie jest to pozytywna moda, produktywna i budująca.

Chętnie sama poczytałabym coś na ten temat. Mam już nawet upatrzoną publikację, którą chętnie "połknę" w sprzyjających okolicznościach:

Jest to książka dr Joanny Wieliczki-Szarakowej  Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie

Pani doktor jest historykiem, dla mnie postacią nieco tajemniczą, gdyż ciężko znaleźć coś o niej w sieci (a ponoć czego nie ma w googlach to nie istnieje ;p) - jedyne na co trafiłam w swoich poszukiwaniach to wywiad dla serwisu wp.pl: http://wiadomosci.wp.pl/kat,124402,opage,10,title,Autorka-ksiazki-o-Zolnierzach-Wykletych-przezyli-niewyobrazalne-pieklo,wid,15375202,wiadomosc.html.

Z opisu znalezionego w księgrani wydawnictwa AA (jeśli tak to mogę określić, link do całości podany poniżej w kolejnym akapicie):

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wyklęci”.
To jest książka o trzydziestu trzech dowódcach i ich żołnierzach, wybranych spośród wielu tysięcy uczestnikówostatniego niepodległościowego powstania. Joanna Wieliczka-Szarkowa opowiada o ludziach, o których historia miała zapomnieć. Ale historia nigdy nie zapomina. A Polska dziś coraz mocniej upomina się o ich pamięć i sławę.
Walczyli na przekór jałtańskiej kapitulacji zachodnich aliantów. Walczyli o suwerenne państwo, o żołnierski honor, oprawo do normalnego życia. Walczyli z nadzieją, że sprawiedliwość zwycięży, a kara dosięgnie sowieckich okupantów i ich polskich kolaborantów. Chociaż dziś nazywamy ich żołnierzami wyklętymi, oni sami uważali się tylko za żołnierzy słusznej sprawy. Wielu z nich walczyło do końca, do śmierci z rak wroga. Często nadal nie znamy ich grobów. Ale byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie.
Prof. dr hab. Ryszard Terlecki

Świeżynka z półek księgarskich tego roku - http://www.religijna.pl/zolnierze-wykleci-joanna-wieliczka-szarkowa . Niestety link odsyła do księgarni, oferta wydawnictwa AA nie jest zamieszczona w żaden inny sposób na ich stronie internetowej, odsyłającej właśnie do tej księgarni internetowej.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz