O eksperymentach medycznych w obozach koncentracyjnych krążą legendy, sporo na ten temat napisano, nawet coś mi w ręce wpadło, tylko do tej pory były to raczej opracowania naukowe, a nie relacje bezpośrednich świadków, czy też ofiar nazistowskiej medycyny.
Książkę o tym, co spotkało dwie dziewięcioletnie bliźniaczki rozłączone z rodziną (rodzicami i starszą siostrą) na rampie KL Auschwitz napisała pani Eva Mozes Kor.
Jaka ta historia jest - zapewne jedyna i niepowtarzalna, jak każde (każde i niepowtarzalne, wiem że to się kłóci, ale mimo że opisów doświadczeń obozowych jest wiele, to jednak one nigdy nie są w 100% takie same) tego typu przeżycia.
Na ten tytuł trafiłam dzięki onetowemu artykułowi (nie wszystko w tym portalu zamieszczone jest wartościowe, ale od biedy może się coś trafić, tak jak to). W artykule, właściwie wywiadzie (http://kobieta.onet.pl/eva-mozes-kor-zrozumialam-ze-tylko-wybaczajac-moglam-na-powrot-stac-sie-szczesliwa/ky7kb), trafiłam na takie słowa pani Evy:
Zrozumiałam, że tylko wybaczając mogłam na powrót stać się szczęśliwą osobą, pomimo tego wszystkiego, co się wydarzyło. Wybaczyłam nazistom nie dlatego, że na to zasługiwali, ale dlatego, że każdy człowiek ma prawo do wolności. A wolnym możesz być tylko wtedy, jeżeli nikt nie ma kontroli nad twoim życiem. Pielęgnując w sobie nienawiść do nazistów dawałam im taką kontrolę. W pewnym sensie wybaczenie okazało się formą zemsty, ponieważ w ten sposób uwolniłam się spod ich kontroli.
I chyba najbardziej te słowa mnie uderzyły i zachęcają do podjęcia poszukiwań tej książki na półce bibliotecznej czy księgarskiej.
Źródło ilustracji: http://merlin.pl/Przetrwalam-Zycie-ofiary-Josefa-Mengele_Ewa-Mozes-Kor-Lisa-Rojany-Buccieri,images_big,1,978-83-7839-704-5.jpg

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz